Pieczątki budowlane – wzory, wymagania. Jakich pieczątek potrzebujesz na budowie?

Czy wiesz, że pieczątki budowlane to osobna kategoria pieczątek? Znajdziesz wśród nich stemple, takie jak: pieczątka kierownika budowy czy pieczątka elektryka z uprawnieniami. Pieczątkami budowlanymi nazywa się czasem także tradycyjne stemple imienne czy firmowe, którymi posługują się pracownicy lub właściciele firm budowlanych czy biur architektonicznych. Różnica między nimi polega jednak przede wszystkim na tym, że część wzorów jest regulowana prawnie, a inne ogranicza tylko wyobraźnia ich właścicieli.

Pieczątka budowlana a uprawnienia budowlane

Polskie prawo reguluje obowiązek posiadania pieczątek przez osoby, które mają uprawnienia budowlane. Osoba, która ma takie uprawnienia, musi potwierdzać określone prace z wykorzystaniem właśnie pieczęci budowlanej.

Pieczątką „uprawnienia budowlane” posługują się np. kierownicy budowy, projektanci instalacji czy elektrycy z uprawnieniami (pieczątka SEP). Taki stempel musi zawierać następujące dane:

 • Imię i nazwisko właściciela pieczątki,
 • Tytuł naukowy lub zawodowy – dotyczy to osób, które mają wykształcenie wyższe, techniczne lub zasadnicze i uzyskały tytuł zawodowy lub naukowy,
 • Zakres uprawnień budowlanych,
 • Numer ewidencyjny uprawnień budowalnych.

Pieczątki budowlane to oficjalne potwierdzenie wykonania prac budowlanych lub inżynierskich. Postawienie takiego stempla na dokumentacji wskazuje osobę, która jest odpowiedzialna za wykonanie tych prac.

Brak uprawnień budowlanych a pieczątki

Osoby, które nie mają uprawnień budowlanych, również mogą posługiwać się pieczątkami, jednak w tym przypadku nie są zobligowane do zamieszczania na stemplach konkretnych danych (zwykle tez takie osoby mają inną odpowiedzialność i inne obowiązki na budowie – np. nie mogą pełnić funkcji kierowników budowy, ani zatwierdzać wykonania prac budowlanych).

Jeśli nie masz uprawnień, na Twojej pieczątce imiennej mogą znaleźć się informacje, takie jak:

 • Imię i nazwisko,
 • Stanowisko/specjalizacja zawodowa,
 • Numer telefonu, adres e-mail.

Takimi pieczątkami posługują się często np. starsi specjaliści w zakresie budownictwa, inżynierowie budownictwa czy architekci.

Inne pieczątki wykorzystywane w budownictwie

Nie tylko pieczątki imienne są wykorzystywane w budownictwie. Inne, popularne stemple, które służą np. do prowadzenia dokumentacji projektowej to:

 • „projekt zatwierdzono”,
 • „dokumentacja podwykonawcza”,
 • „zaliczono w koszty”,
 • „wbudowano w obiekt”,
 • wzór pieczątki „w zastępstwie kierownika”,
 • „świadectwo eksploatacji”,
 • wzór pieczątki do dekretacji faktur.

Oprócz tego wszystkie firmy budowlane czy biura projektowe mogą posługiwać się stemplami, zawierającymi dane na temat działalności gospodarczej. Te same stemple mogą tez pełnić funkcje reklamowe – wystarczy na gumce stemplującej zawrzeć logo firmy, hasło reklamowe czy adres strony www.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *